Żółtaczka u noworodków, mimo że jest zjawiskiem dosyć powszechnym, budzi stres i obawy wśród rodziców. Żółte zabarwienie skóry, białek oczu oraz innych tkanek, spowodowanych nagromadzeniem bilirubiny to popularne, jednak niejedyne wyznaczniki tej przypadłości. Jak wyglądają typowe objawy żółtaczki u dziecka i jak zapobiec potencjalnym komplikacjom zdrowotnym w jej wyniku? Sprawdź.
Czym jest żółtaczka u noworodka?
Żółtaczka u noworodków jest związana z tymczasowym stanem zażółcenia skóry, błon śluzowych i białek oczu. Sytuacja ta wynika z nagromadzenia w organizmie dziecka dużej ilości bilirubiny, czyli żółtego pigmentu, który jest produktem rozkładu czerwonych komórek krwi, zwanych erytrocytami. Doskonałym narzędziem, pozwalającym na szybkie i łatwe zbadanie poziomu bilirubiny we krwi noworodków jest bilirubinometr, który sprawdzi się zarówno w użytku personelu medycznego, jak również rodziców.
Bilirubina jest najczęściej usuwana z organizmu przez wątrobę i trafia do przewodu pokarmowego poprzez drogi żółciowe. Z uwagi na fakt, że organizm noworodka dopiero adaptuje się do życia poza łonem matki, proces usuwania bilirubiny może nie funkcjonować w pełni efektywnie.
Żółtaczka u noworodków – przyczyny
W celu zrozumienia zagadnienia, takiego jak objawy żółtaczki u dziecka, warto najpierw ustalić możliwe przyczyny danego stanu dziecka, a kolejno – wskazane metody postępowania, w przypadku których nieocenioną pomocą może być system do fototerapii noworodków typu Bilibed, czyli nowoczesny sposób leczenia żółtaczki, oparty na technologii światła LED, która za sprawą promieniowania zmniejsza poziom bilirubiny.
Najczęstszym powodem występowania żółtaczki w okresie noworodkowym jest żółtaczka fizjologiczna, która zwykle rozwija się na koniec drugiego dnia życia dziecka i mija samoistnie w ciągu kolejnych dwóch tygodni u dzieci donoszonych oraz w ciągu trzech tygodni u wcześniaków. Wśród typowych przyczyn żółtaczki wyróżnia się:
- rozpad hemoglobiny i zwiększoną produkcję bilirubiny, związaną z kwestią potrzeby większej ilości erytrocytów u dziecka podczas życia płodowego, w stosunku do etapu po narodzinach
- niedostateczną dojrzałość funkcji enzymatycznych wątroby, co utrudnia usuwanie bilirubiny
- niewystarczającą dojrzałość przewodu pokarmowego, ograniczającą efektywne wydalanie bilirubiny z organizmu
Dodatkowymi powodami żółtaczki noworodkowej mogą być także stany zapalne, infekcje u dziecka lub matki, wrodzone zaburzenia funkcjonowania erytrocytów czy też choroby wątroby i dróg żółciowych.
Objawy żółtaczki u noworodka
Szukając odpowiedzi na budzące niepokój zagadnienia typu żółtaczka u noworodka - objawy przede wszystkim warto uświadomić sobie, że najczęściej jest to stan przejściowy i nie wpadać w panikę. Zwłaszcza że symptomy żółtaczki są łatwo rozpoznawalne, a są nimi żółty odcień ujawniający się na skórze głowy i twarzy, kolejno zajmujący powierzchnię klatki piersiowej, brzucha i nóg, a także białek ocznych, co z pewnością podają również źródła opisujące termin żółtaczka u dziecka – objawy.
Profesjonalnego pomiaru bilirubiny u noworodków można dokonać za pomocą najnowocześniejszych na rynku, dedykowanych aparatów, takich jak:
Warto także zauważyć, że symptomy żółtaczki znikają w odwrotnej kolejności od tej, w jakiej się pojawiały – najpierw ustępuje żółtaczka kończyn, później tułowia a na końcu głowy i twarzy z uwzględnieniem białek ocznych.