Promocje
Kardiomonitor Aurora 12 calowy
Kardiomonitor Aurora 12 calowy

4 870,00 zł

Cena regularna: 6 900,00 zł

Najniższa cena: 4 870,00 zł
szt.
Szafka z alarmem na defibrylator AED i3 - zielona
Szafka z alarmem na defibrylator AED i3 - zielona

173,00 zł

Cena regularna: 217,00 zł

Najniższa cena: 217,00 zł
szt.
KTG FC 1400 - Kardiotokograf
KTG FC 1400 - Kardiotokograf

8 768,00 zł

Cena regularna: 11 280,00 zł

Najniższa cena: 1 512,00 zł
szt.
ZOLL AED Plus
ZOLL AED Plus

6 223,00 zł

Cena regularna: 6 330,00 zł

Najniższa cena: 5 390,00 zł
szt.
Elektrody kończynowe do EKG
Elektrody kończynowe do EKG

87,70 zł

Cena regularna: 99,00 zł

Najniższa cena: 87,70 zł
zestaw
Elektrody przyssawkowe do EKG
Elektrody przyssawkowe do EKG

85,75 zł

Cena regularna: 97,00 zł

Najniższa cena: 85,75 zł
zestaw
Papier do EKG Lessa Premium - 210 mm
Papier do EKG Lessa Premium - 210 mm

16,37 zł

Cena regularna: 19,50 zł

Najniższa cena: 16,37 zł
szt.
Defibrylator AED iPAD SP1
Defibrylator AED iPAD SP1

5 693,00 zł

Cena regularna: 5 800,00 zł

Najniższa cena: 4 999,00 zł
szt.
Lampa LED do Fototerapii noworodków
Lampa LED do Fototerapii noworodków

4 910,00 zł

Cena regularna: 5 800,00 zł

Najniższa cena: 4 890,00 zł
szt.
Lampa LED do Fototerapii noworodków - mobilna
Lampa LED do Fototerapii noworodków - mobilna

4 530,00 zł

Cena regularna: 5 100,00 zł

Najniższa cena: 4 479,00 zł
szt.
Szafka na defibrylator AED ARKY zielona
Szafka na defibrylator AED ARKY zielona

280,00 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 299,00 zł
szt.
AED Defibrylator Automatyczny ResQ
AED Defibrylator Automatyczny ResQ

5 277,00 zł

Cena regularna: 5 500,00 zł

Najniższa cena: 5 277,00 zł
szt.
Pulsoksymetr i jego zastosowanie przy COVID 19
Pulsoksymetr i jego zastosowanie przy COVID 19

Pulsoksymetr i jego zastosowanie przy COVID 19

Pandemia Covid-19 bardzo mocno wpłynęła na nasze zdrowie. Większość z nas w jakiś sposób na własnej skórze odczuła jej negatywne działanie. Permanentny strach o zdrowie i życie swoje, a także swoich najbliższych. Przedłużająca się izolacja społeczna, brak kontaktów międzyludzkich, a także utrudniony dostęp do placówek medycznych sprawił, że wiele osób ucierpiało fizycznie, a także psychicznie. Na szczęście, pojawiły się możliwości i urządzenia, które, chociaż w minimalnym stopniu pozwoliłyby nam odzyskać poczucie kontroli. Pulsoksymetr, bo o nim mowa, to niewielkie urządzenie elektroniczne, pozwalające na samodzielną kontrolę pomiaru saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem. Dalszego pomiar saturacji jest tak ważny dla chorych na Covid-19? Jak działa pulsoksymetr? Jak prawidłowo wykonać pomiar?


Jak działa i co mierzy pulsoksymetr?


Pulsoksymetr jak już wspomniano, to elektroniczne urządzenie służące do wykonywania nieinwazyjnego badania saturacji krwi. Poziom saturacji mówi nam z kolei o wysyceniu krwi tlenem. Dokładnie pulsoksymetr mierzy stopień pochłaniania promieniowania o różnych długościach fal przez krwinki czerwone. Jest to promieniowanie czerwone o długości 660 nanometrów oraz podczerwone o długości 940 nanometrów. W zależności, w jakim stopniu hemoglobina pochłania fale, w takim stopni transportuje ona tlen. Różnice w pochłanianiu emitowanego promieniowania przez hemoglobinę, przy odpowiednim uwzględnieniu stałej absorpcji, pozwalają obliczyć stopień nasycenia krwi tlenem. Urządzenie podaje wynik w procentach. Pomiar pulsoksymetrem wykorzystuje również do pomiaru nasycenia krwi tlenem sygnał pulsacyjny wytwarzany przez krew tętniczą w palcu. Badanie pulsoksymetrem daje więc informację o poziomie saturacji, a także bada tętno pacjenta.


Jak uzyskać prawidłowy wynik?


Prawidłowy wynik poziomu saturacji jest wtedy, kiedy nasycenie hemoglobiny tlenem wynosi od 95% do 99%. Jeżeli podczas pomiaru urządzenie wskazuje niższy wynik, wówczas istnieje ryzyko niedotlenienia, które wynika ze zbyt niskiego poziomu tlenu we krwi. Niedotlenienie organizmu może mieć bardzo poważne powikłania zdrowotne i powodować nieodwracalne zmiany w pracy różnych narządów. Z tego właśnie powodu podczas schorzeń, mogących powodować spadek nasycenia krwi tlenem – np. w przebiegu Covid-19, regularny pomiar poziomu saturacji może okazać się niezastąpiony, dla kontrolowania stanu pacjenta. Może zdarzyć się, że wyniki pomiaru pulsoksymetrem będą zafałszowane. Przyczyną błędnego wyniku może być skurcz naczyń krwionośnych spowodowany np.zimnem. Ponadto, wpływ na wyniki pomiaru ma także ruchliwość osoby badanej, a także czynniki takie jak ciemny lakier na paznokciach, tatuaże na palcach, czy sztuczne paznokcie. Niewiarygodne wyniki pomiar saturacji mogą być również wtedy, kiedy pacjent został wystawiony na działanie mocnego źródła światła na przykład lampy fluorescencyjne, lampy do fototerapii lub lampy chirurgicznej.


Zakażenie COVID-19 a pomiar saturacji


Pulsoksymetr to urządzenie, które jeszcze do niedawna używane było głównie przez osoby chorujące na przewlekłe choroby płuc, choroby układu sercowo-naczyniowego czy osoby z nadciśnieniem i cukrzycą. Dziś pulsoksymetr można spotkać niemal w każdym gospodarstwie domowym, a to wszystko za sprawą pandemii koronawirusa. Okazało się bowiem, że Covid 19 bardzo dotkliwie wpływa na kondycję układu oddechowego. W ciężkim przebiegu choroby, pacjenci często zmagają się z dusznościami, a w skrajnych wypadkach wymagają hospitalizacji i podłączenia do tlenu, a nawet respiratora. Pulsoksymetr umożliwia pomiar saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem, dzięki czemu pozwala na regularną kontrolę przebiegu choroby Covid-19. W trakcie choroby nawet o lekkim przebiegu regularna kontrola saturacji pozwala na szybkie wykrycie nieprawidłowości, a co za tym idzie szybkie podjęcie odpowiedniego działania. Ten rodzaj prewencji pozwala uniknąć skrajnego niedotlenienia i wszelkich konsekwencji dla organizmu, jakie ono ze sobą niesie. Nawet podczas lekkiego przebiegu Covid-19 pacjenci mogą cierpieć na tak zwaną cichą hipoksję. W takim przypadku człowiek nie odczuwa znacznych objawów, które mogą świadczyć o niedotlenieniu. Pulsoksymetr z kolei pozwala wykryć nieprawidłowości i uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych.


Refundacja zakupu pulsoksymetru


Bardzo istotną informacją dla wszystkich chorych na Covid 19 jest to, że osoby z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, mogą ubiegać się o refundację przez NFZ zakupu pulsoksymetru. Warunkiem jest pozytywny wynik testu, a także wskazanie przez lekarza rodzinnego konieczności zakupu urządzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.