Stopery do uszu
Zatyczki do uszu stosowane są głównie do ochrony słuchu, ale także pomagają w koncentracji czy poprawiają jakość snu. Dzięki ich zastosowaniu możemy skupić się na pracy jak i ochronić narząd słuchu przed hałasem przemysłowym w miejscach w których hałas jest wysoki takich jak np. budowa. W nocy zaś warto wybrać stopery do tłumienia hałasu zewnętrznego (głośna ulica lub chrapanie współlokatora) i lepszej jakości snu.
Jakie są rodzaje zatyczek do uszu?
Zatyczki do uszu możemy głównie podzielić na cztery grupy:
· zatyczki piankowe
· zatyczki silikonowe
· zatyczki woskowe
· zatyczki gumowe
Piankowe stopery w bardzo łatwy sposób dopasowują się do ucha, jednak mogą wypadać. Silikonowe zatyczki działają w bardzo podobny sposób do piankowych, ale dodatkowo zapewniają ochronę przed wodą. Woskowe stopery umieszczane są w kanale słuchowym i po podgrzaniu w bardzo łatwy sposób dopasowują się do ucha. Przewagą gumowych stoperów jest ich niewątpliwa trwałość dzięki czemu możemy je używać wielokrotnie. Oczywiście trzeba pamiętać o każdorazowym czyszczeniu lecz jest to czynność bardzo prosta
Czy stopery do uszu są bezpieczne ?
Wybierając do uszu warto pamiętać regularnym czyszczeniu zatyczek jak i własnego przewodu słuchowego. Jeśli zadbamy o to, nie ma powodów by obawiać się regularnego używania zatyczek do uszu. Nie można natomiast używać ich przez długi czas
Czy można spać z stoperami ?
Wiemy już że używanie stoperów do uszu jest bezpieczne, ale czy używanie ich podczas snu nie wpłynie na pogorszenie słuchu? Stosowanie zatyczek podczas snu jeżeli będziemy pamiętać o regularnej higienie nie będzie miało żadnego wpływu na nasz stan zdrowia.
Jak zatkać uszy bez stoperów?
Najpopularniejszą metodą, choć obarczoną ryzykiem jest włożenie kawałka waty do ucha, jednak próg wyciszenia jest znacznie mniejszy niż jakbyśmy zastosowali profesjonalne zatyczki do uszu. Kolejnym minusem takiego rozwiązania jest możliwość porwania waty i część może utknąć w uszach. Zatyczki zamykają przewody słuchowe bezboleśnie oraz bezpieczniej niż wata.
Przed zakupem stoperów należy zastanowić się jak często i w jakich sytuacjach będzie ich używać. Wybór zatyczek jest bardzo ważny, muszą być one odpowiednio dopasowane do naszego ucha tak by nie przysparzały frustracji podczas użytkowania ale przed wszystkim nie wywołały infekcji. Niezależnie od tego, jakie zatyczki wybierzemy, najważniejsze jest, abyśmy dbali o ich czystość.
Zatyczki do uszu w trakcie badania rezonansem.
W trakcie badania rezonansem magnetycznym można zastosować zatyczki do uszu.