Defibrylator to urządzenie medyczne, które może uratować życie osobie z nagłym zatrzymaniem krążenia. Jego działanie polega na dostarczeniu impulsu elektrycznego do serca, aby uregulować rytm i przywrócić prawidłowe krążenie krwi. Czy defibrylator może być dla ratownika zagrożeniem i jak go używać zgodnie z zasadami bezpieczeństwa? Wyjaśniamy!
Czy używanie defibrylatora jest bezpieczne?
Używanie defibrylatora jest bezpieczne, pod warunkiem, że korzysta się z niego zgodnie z instrukcją. Współczesne urządzenia są zaprojektowane tak, aby mogły być obsługiwane nawet przez osoby bez wykształcenia medycznego. Defibrylator AED samodzielnie analizuje rytm serca poszkodowanego i podaje impuls tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Nie może więc spowodować dodatkowych uszkodzeń serca lub wywołać migotania komór w wyniku niewłaściwego wykorzystania urządzenia bez wskazania medycznego.
Czy defibrylator może być dla ratownika zagrożeniem? Najważniejsze środki ostrożności
Istnieją jednak sytuacje, kiedy użycie urządzenia może się wiązać z pewnym ryzykiem. Wobec tego, czy defibrylator może być dla ratownika zagrożeniem? Tak, jeśli nie zostaną zachowane wymagane środki ostrożności.
Użycie defibrylatora w środowisku wilgotnym lub mokrym
Należy unikać używania defibrylatora na mokrej powierzchni, gdyż woda może doprowadzić do zwarcia elektrycznego, uszkodzenia urządzenia lub porażenia prądem. Jeśli poszkodowany jest mokry, przed podłączeniem elektrod należy wytrzeć do sucha klatkę piersiową. Podczas defibrylacji nie wolno też dotykać pacjenta, a dla własnego bezpieczeństwa używać rękawiczek ochronnych.
Użycie defibrylatora w pobliżu materiałów łatwopalnych lub wybuchowych
Impuls elektryczny defibrylatora może wywołać iskrę lub zapłon, jeśli znajduje się w pobliżu benzyny, gazu, propanu czy tlenu. Należy więc zachować szczególną ostrożność podczas używania urządzenia w sąsiedztwie materiałów łatwopalnych i wybuchowych. Przed podłączeniem elektrod powinno się też zdjąć z poszkodowanego metalową biżuterię, gdyż może spowodować miejscowe oparzenia.
Użycie defibrylatora na osobie z wszczepionym rozrusznikiem serca
Niemalże wszystkie urządzenia mogą być używane do ratowania osób ze stymulatorem kardiologicznym. Wymaga to zastosowania szczególnych środków ostrożności i właściwego podłączenia elektrod w miejscu z dala od rozrusznika. Implant można łatwo zlokalizować po bliźnie na klatce piersiowej lub delikatnym zgrubieniu w okolicy mostka.
Defibrylator – ile ma volt?
Defibrylator to urządzenie, które podaje impuls elektryczny o określonej energii, wyrażanej w dżulach. Defibrylator automatyczny RESQ jest przystosowany do ratowania dorosłych, wówczas wysyła impuls o wartości 150J, a w przypadku dzieci redukuje energię do 50J. Napięcie, czyli różnica potencjałów elektrycznych między elektrodami defibrylatora, zależy od oporu elektrycznego ciała poszkodowanego oraz parametrów konkretnego urządzenia. Nie można więc jednoznacznie określić, jakie napięcie ma defibrylator, gdyż wartość ta jest zmienna i zależna od indywidualnych warunków.
Można jednak podać przybliżony zakres napięcia, który wynosi od kilkuset do kilku tysięcy voltów. Na przykład, defibrylator jednofazowy, może mieć napięcie od 200 do 1000 V. Urządzenie dwufazowe np. defibrylator automatyczny i3, jest uważane za skuteczniejsze i mniej szkodliwe dla serca, gdyż podaje impuls o krótszym czasie trwania i mniejszej energii.