Elektrokardiografia
Elektrokardiografia (EKG) jest badaniem, które wykonuje się, aby określić pracę serca, jego rytm i wykryć ewentualne zaburzenia w funkcjonowaniu takie jak problemy z niedokrwieniem, zaburzenia przewodzenia, zaburzenia rytmu serca czy cechy zawału. Stosuje się je w diagnostyce chorób serca, np. arytmii, choroby wieńcowej, zawału serca lub zapalenia mięśnia sercowego. Do największych zalet należy ogólnodostępność, nieinwazyjność i bezbolesność. Ponadto jest badaniem powszechnym i stosunkowo tanim.
Istnieje kilka rodzajów elektrokardiografii:
* EKG spoczynkowe - wykonywane w pozycji leżącej
* EKG wysiłkowe - bada czynność serca w trakcie wysiłku fizycznego, podczas treningu na bieżni lub rowerze stacjonarnym lub ergometrze leżącym
* badanie Holtera EKG - to długotrwały monitoring sygnału EKG, może trwać od 24, 48 h a nawet 30 dni
* EKG inwazyjne - elektrody zostają umieszczone bezpośrednio na sercu
Zasada działania elektrokardiografu i przeprowadzenie badania EKG spoczynkowego
Do wykonywania badania EKG uprawnieni są: lekarz i ratownik medyczny. Natomiast pielęgniarka i położna mogą samodzielnie i bez zlecenia lekarza wykonać EKG pod warunkiem ukończenia kursu EKG dla pielęgniarek. Interpretacją wyniku ekg zajmuje się wyłącznie lekarz.
Aby przeprowadzić badanie potrzebny jest aparat EKG, do którego przewodami podłączone są elektrody EKG. Cztery elektrody dwubiegunowe Einthovena (kończynowe) w postaci klamr, dwie elektrody umieszcza się na kończynach dolnych w okolicy stawu skokowego i odpowiednio dwie elektrody na kończynach górnych, w okolicy nadgarstków. Sześć elektrod jednobiegunowych przedsercowych Wilsona w kształcie gruszek ma miejsce przyczepu na klatce piersiowej. Miejsca umiejscowienia elektrod na skórze pacjenta muszą być uprzednio przygotowane tak, aby zapewnić jak najlepsze przewodzenie tj. brak nadmiernego owłosienia, oczyszczona skóra. W miejscach, gdzie elektrody łączą się ze skórą stosuje się preparaty w postaci żeli umożliwiających przepływ napięcia. Dzięki zapewnieniu lepszego przewodzenia uzyskuje się dokładniejsze wyniki badania. Dlatego też miejsca łączenia elektrod z przewodami pokryte są warstwą chlorku srebra, który zapewnia dobre przewodzenie i odzwierciedlenie odbieranych sygnałów z ciała badanego na aparacie EKG. W ten sposób w wyniku różnicy potencjałów, jaka powstaje między elektrodami, przeprowadzona zostaje analiza zmienności potencjału elektrycznego, wytwarzanego przez serce podczas skurczu i rozkurczu. Wynik badania ekg przedstawiany jest w formie graficznej jako krzywa elektrokardiograficzna. Na podstawie analizy krzywych ekg można zbadać położenie serca a także wykryć częstość i miarowość akcji serca, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia przewodzenia, niedokrwienie, zapalenie mięśnia sercowego lub worka osierdziowego, przerost mięśnia sercowego, niektóre wady serca i wiele innych.
Wybór aparatu EKG
Aparaty EKG kojarzone są ze sprzętem na salach szpitalnych i w placówkach medycznych. Jednak funkcję EKG oferują teraz również sprzęty codziennego użytku, coraz częściej słyszy się o tym, że można zakpić elektrokardiograf w zegarku, który umożliwia wykonanie badania serca w każdej chwili i służy jako aparat ekg domowy. Niestety nie możemy zastąpić badania stacjonarnym aparatem EKG do pomiaru zegarkiem gdyż dokładność tych urządzeń jest nieporównywalna. Na rynku można zakupić 12 kanałowy aparat EKG od sprawdzonych producentów. Do najczęściej wybieranych modeli aparatów należą:
-
aparat ekg String
-
aparat ekg aspel
-
aparat ekg aspel ascard
-
aparat ekg ascard mint
-
aspel orange
-
aspel ascard grey
-
aparat ekg btl
Firma String oferuje sprzedaż elektrokardiografów najwyższej jakości. W swojej ofercie posiada dwa specjalistyczne aparaty EKG: aparat EKG Opus 1 oraz Opus mini.
Opus 1
to ultranowoczesny 12-kanałowy aparat ekg, który wyróżnia się najdokładniejszym zapisem EKG, dostępnością asystenta online oraz archiwizację 100 000 badań EKG. Aparat EKG String skonstruowany jest tak, aby zapewnić maksymalną wygodę użytkowania.
Opus mini
to kompaktowy 12 kanałowy elektrokardiograf, wyposażony w dotykowy 8 calowy ekran i drukarkę termiczną 112 mm. Opus mini to aparat EKG umożliwiający wysyłanie badań za pomocą protokołów HL7 i DICOM. Opus mini może być używany jako przenośny aparat ekg.
Aparaty EKG kupić można tutaj