- Aparaty EKG
- Aparaty KTG
- Bilirubinometry
- Defibrylatory AED
- Szafki na defibrylator
- Holtery EKG
- Holtery ABPM
- Aparaty USG
- Lampy do Fototerapii
- Skanery żył
- Rezonanse Magnetyczne
- Meble medyczne
- Obuwie medyczne
- Torby medyczne
- Koncentratory tlenu
- Pulsoksymetry
- Systemy prób wysiłkowych
- Systemy rehabilitacji kardiologicznej
- Zatyczki do uszu
- Medycyna Pracy
- Wagi medyczne
- Ciśnieniomierze lekarskie
- Spirometry
- Fotele zabiegowe
- Ginekologia i położnictwo
- Respiratory
- Kardiomonitory
- Audiometry
- Odzież ochronna
- Suplementy diety
- Telemedycyna
- Nowości
- Promocje
292,00 zł
Cena regularna:
319,00 zł
1 979,00 zł
Cena regularna:
2 370,00 zł
4 910,00 zł
Cena regularna:
5 800,00 zł
4 530,00 zł
Cena regularna:
5 100,00 zł
5 177,00 zł
Cena regularna:
5 500,00 zł
11 940,00 zł
Cena regularna:
15 750,00 zł
87,70 zł
Cena regularna:
99,00 zł
85,75 zł
Cena regularna:
97,00 zł
16,37 zł
Cena regularna:
19,50 zł
5 693,00 zł
Cena regularna:
5 800,00 zł
5 270,00 zł
Cena regularna:
6 330,00 zł
89 000,00 zł
Cena regularna:
101 000,00 zł
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Telemedycyna
W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się świadczenie usług medycznych na odległość. O ile jeszcze przed rokiem 2020, kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła początek pandemii COVID-19, z tej gałęzi medycyny korzystała jedynie ograniczona liczba osób, o tyle w trakcie światowych zmagań z koronawirusem, zdalne wykonywanie świadczeń zdrowotnych stało się koniecznością. W efekcie telemedycyna na stałe wpisała się w naszą codzienność i nie straciła na swoim znaczeniu nawet po ustąpieniu pandemii. Wręcz przeciwnie, nadal dynamicznie się rozwija, a zdalne monitorowanie pacjenta weszło do standardu usług świadczonych przez placówki medyczne. O tym, jak popularna jest telemedycyna w Polsce, świadczy też coraz większy wybór urządzeń telemedycznych.
Telemedycyna. Co to?
Zgodnie z definicją zaproponowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), telemedycyna to dostarczanie usług opieki zdrowotnej, gdzie kluczowy czynnik stanowi dystans między osobą wykonującą zawód medyczny a pacjentem, stąd też często określana jest ona też jako medycyna na odległość. Usługi, które obejmuje telemedycyna, świadczone są przy użyciu różnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Najczęściej są to teleporady, a więc rozmowy telefoniczne, a także wideorozmowy czy też konsultacje za pośrednictwem czatu. Oczywiście nowoczesna medycyna na odległość nie mogłaby istnieć bez urządzeń, dzięki którym możliwe jest zdalne monitorowanie pacjenta. Mowa tu przykładowo o zestawach do pomiaru glukozy we krwi, ciśnieniomierzach czy przeznaczonych do użytku domowego rejestratorach EKG.
Telemedycyna. Przykłady
Przytoczona definicja telemedycyny jest bardzo szeroka, a więc w jej ramach mogą być świadczone różne usługi medyczne, których wspólnym mianownikiem będzie wspomniany dystans między pacjentem a medykiem. Oto kilka przykładów najpopularniejszych usług telemedycznych:
- Rozmowa telefoniczna, wideokonferencja lub konsultacje za pośrednictwem czatu z pracownikiem opieki zdrowotnej. Dzięki temu można znacznie ograniczyć wizyty w gabinetach lekarskich.
- Monitorowanie objawów i dokonywanie pomiarów za pomocą urządzeń elektronicznych przez pacjenta w domu. W ten sposób pacjent gromadzi ważne dane dotyczące swojego schorzenia i jego wpływu na wykonywanie przez niego codziennych czynności. Elektronicznie może on rejestrować zarówno objawy chorobowe, jak i pomiary (np. poziomu cukru, ciśnienia krwi, odczyty spirometrii itp.).
- Telemedyczna edukacja pacjentów. Nowoczesne technologie telemedyczne wykorzystywane są także do pomocy pacjentom w oswojeniu się z chorobą, z którą się borykają, a także w lepszym jej poznaniu.
Telemedycyna a prawo
Bardzo ważnym zagadnieniem w kontekście świadczenia takich usług jak medycyna na odległość, są kwestie prawne. Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy prawne jednoznacznie dopuszczają formę udzielania świadczeń zdrowotnych, która oparta jest na systemach telemedycznych. W polskim systemie prawnym wykonywanie usług w ramach telemedycyny związane jest z działalnością leczniczą. Stąd też telemedycyna w Polsce, a więc możliwość udzielania świadczeń medycznych na odległość, przede wszystkim wynika z art. 3 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, a także z art. 2 ust. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.