Promocje
Jednorazowe etui do holtera EKG
Jednorazowe etui do holtera EKG

3,17 zł

Cena regularna: 3,69 zł

Najniższa cena: 3,69 zł
szt.
Koncentrator tlenu Philips Everflo
Koncentrator tlenu Philips Everflo

2 999,00 zł

Cena regularna: 3 399,00 zł

Najniższa cena: 3 399,00 zł
szt.
Fantom do nauki resuscytacji - biały LED Amoul Man AM5
Fantom do nauki resuscytacji - biały LED Amoul Man AM5

1 688,00 zł

Cena regularna: 2 000,00 zł

Najniższa cena: 2 000,00 zł
szt.
Defibrylator AED iPAD SP1
Defibrylator AED iPAD SP1

5 101,00 zł

Cena regularna: 5 800,00 zł

Najniższa cena: 5 101,00 zł
szt.
Kardiomonitor Bionet BM3 Pro - Triage SOR
Kardiomonitor Bionet BM3 Pro - Triage SOR

7 917,00 zł

Cena regularna: 9 142,00 zł

Najniższa cena: 7 142,00 zł
szt.
Elektrody kończynowe do EKG
Elektrody kończynowe do EKG

87,70 zł

Cena regularna: 99,00 zł

Najniższa cena: 74,70 zł
zestaw
Elektrody przyssawkowe do EKG
Elektrody przyssawkowe do EKG

85,75 zł

Cena regularna: 97,00 zł

Najniższa cena: 81,70 zł
zestaw
Papier do EKG Lessa Premium - 210 mm
Papier do EKG Lessa Premium - 210 mm

16,37 zł

Cena regularna: 19,50 zł

Najniższa cena: 15,67 zł
szt.
Zestaw AED
Zestaw AED

3 499,00 zł

Cena regularna: 3 617,00 zł

Najniższa cena: 3 617,00 zł
szt.
Szafka na defibrylator AED ARKY
Szafka na defibrylator AED ARKY

299,00 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 268,00 zł
szt.
Szafka zewnętrzna AED ARKY Core
Szafka zewnętrzna AED ARKY Core

2 334,00 zł

Cena regularna: 2 870,00 zł

Najniższa cena: 2 319,00 zł
szt.
Aspel ABPM-308 Holter ciśnienia
Aspel ABPM-308 Holter ciśnienia

5 374,00 zł

Cena regularna: 6 320,00 zł

Najniższa cena: 5 500,00 zł
szt.
Żółtaczka a karmienie piersią
Żółtaczka a karmienie piersią

Żółtaczka noworodkowa jest zjawiskiem stosunkowo powszechnym, a jej powiązanie z karmieniem piersią może być wielowymiarowe. Czy przy wystąpieniu żółtaczki zachodzi konieczność odstawienia dziecka od piersi? Jak przeciwdziałać zbyt wysokiemu poziomowi bilirubiny we krwi dziecka? Poznaj kluczowe informacje na temat żółtaczki związanej z karmieniem piersią.

Żółtaczka noworodkowa – co to jest?

Żółtaczka noworodkowa charakteryzuje się żółtym zabarwieniem skóry oraz oczu w pierwszych dobach życia dziecka i jest często występującą przypadłością, będącą wynikiem podwyższonego poziomu bilirubiny w krwi noworodka. Bilirubina powstaje podczas naturalnego procesu rozpadu czerwonych krwinek, a do jej pomiaru stosuje się bilirubinometr, będący niezwykle istotnym narzędziem w diagnostyce i monitorowaniu żółtaczki noworodkowej. Wśród najczęstszych przyczyn żółtaczki u noworodków podaje się niedojrzałość wątroby, zwiększony rozpad czerwonych krwinek lub występujące infekcje. Wyróżnić można kilka rodzajów żółtaczki noworodkowej, przy czym najbardziej powszechna jest żółtaczka fizjologiczna. U niektórych noworodków karmionych piersią – najczęściej z powodu niewystarczającej ilości przyjmowanego przez dziecko pokarmu lub specyficznych składników w samym mleku matki, występuje żółtaczka karmienia piersią, wskazując na związek, jaki ma żółtaczka a karmienie piersią. Kolejną możliwą formą jest żółtaczka patologiczna, wymagająca medycznej interwencji, ponieważ może wynikać z różnego rodzaju infekcji, genetycznych zaburzeń enzymów wątrobowych lub niezgodności krwi między matką a dzieckiem.

Jak leczyć żółtaczkę noworodkową?

Leczenie żółtaczki noworodkowej, czy też jakiekolwiek działania związane z próbami obniżenia wysokiego poziomu bilirubiny w krwi dziecka, powinny być ściśle konsultowane z lekarzem, który może zasugerować właściwe i bezpieczne formy leczenia. Najczęstszymi formami kuracji żółtaczki dziecięcej jest fototerapia szpitalna lub naświetlanie, czy też delikatna ekspozycja na słońce. Niekiedy zaleca się suplementację niewielkimi ilościami mleka sztucznego lub czasową przerwę w karmieniu piersią, jeśli podejrzewana jest zależność, jaką ma żółtaczka a karmienie piersią.

Karmienie piersią a wpływ na żółtaczkę

Niemal połowa noworodków karmionych piersią jest delikatnie zażółcona nawet do drugiego tygodnia życia. Tego typu przedłużająca się żółtaczka fizjologiczna nazywana jest żółtaczką związaną z mlekiem matki, czyli breastfeeding jaundice lub jaundice breastfeeding. W przypadku noworodków karmionych piersią często i regularnie podwyższony poziom bilirubiny utrzymuje się nawet do 12. Tygodnia życia, przy czym zjawisko to nie występuje u dzieci karmionych sztucznie. Żółtaczka karmionych piersią najczęściej również ustępuje z czasem, jednak tempo obniżania się bilirubiny u noworodków bywa bardzo zróżnicowane. Żółtaczka a karmienie piersią to zależność stale badana i choć dokładne przyczyny tego związku nie są znane, najczęściej wskazuje się na możliwość niewystarczającej ilości pokarmu z piersi, dostarczanego noworodkowi podczas karmienia, lub na podwyższone stężenie niektórych substancji w mleku matki, które mogą hamować metabolizm bilirubiny. Tego typu żółtaczka najczęściej nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia dziecka i zaprzestanie karmienia dziecka mlekiem z piersi nie zawsze jest wymagane.

Żółtaczka noworodkowa – o czym warto pamiętać

Weź pod uwagę, że nie masz wpływu na sposób metabolizowania bilirubiny w organizmie noworodka, przez to nie zawsze możesz zapobiec wzmożonemu zażółceniu dziecka. Możesz jednak racjonalnie zdecydować, jak powinno wyglądać karmienie Twojego dziecka, by było dla niego najbezpieczniejsze i najbardziej wartościowe, a także zgodne ze wskazaniami oraz aktualnym stanem zdrowia. Istotny wpływ na skuteczniejszą laktację, a co za tym idzie – zminimalizowanie ryzyka żółtaczki związanej z niedokarmieniem dziecka, ma odpowiednie przygotowanie oraz zainicjowanie laktacji. Sprawna laktacja niewątpliwie ułatwia także start karmienia piersią. W przypadku trudności związanych z laktacją nie obawiaj się konsultacji z położną laktacyjną lub specjalistą od laktacji, który sprawdzi technikę ssania czy sposób objęcia brodawki przez dziecko, co również przełoży się na usprawnienie dalszej laktacji. Pamiętaj także, że w większości przypadków żółtaczka noworodkowa jest stanem przejściowym i nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia dziecka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.