Miernik bilirubiny - co to jest i jak go używać ?
4.jpg

Bilirubina - jak się bada ?

to marker w diagnostyce laboratoryjnej niezbędny przy diagnozowaniu chorób: żółtaczki, kamieni żółciowych. Żółtaczka to objaw polegający na żółtawym zabarwieniu skóry, błon śluzowych i białkówki oka (najłatwiej jest ją zauważyć na białej części oka) i rozwija się w wyniku nagromadzenia żółtego barwnika (bilirubiny), który powstaje z rozpadu hemoglobiny (barwnika czerwonych krwinek – erytrocytów).

Bilirubinometr

Stężenie żółtego barwnika (bilirubiny) we krwi zwiększa się od 2.—3. dnia po urodzeniu. W krótkim czasie powstaje na tyle dużo żółtego barwnika, że jeszcze niedojrzała wątroba dziecka nie jest w stanie go sprawnie wychwycić i wydalić. To jest główna przyczyna żółtaczki fizjologicznej noworodków.

Badanie stężenia bilirubiny wykonuje się w przypadku:

- różnicowania żółtaczek;

- podejrzenia zakażenia wirusem zapalenia wątroby

- podejrzenia uszkodzenia hepatocytów

- podejrzenia niedokrwistości hemolitycznej

- oceny funkcji wątroby

U noworodków bilirubinę bada się w celu zdiagnozowania rodzaju żółtaczki. Można zaobserwować u nich żółtaczkę fizjologiczną lub patologiczną. Do tego celu używa się profesjonalnych urządzeń pomiarowych. W naszym sklepie proponujemy sprawdzone na oddziałach położniczych bilirubinometry MBJ20 ( kliknij tu ) oraz BM100 ( kliknij tu ). 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.